Měření prokázalo špatnou kvalitu vzduchu při spánku

Proč čidlo CO2?
15.2.2016
Čidla vlhkosti
15.2.2016

Měření noční koncentrace oxidu uhličitého bylo prováděno v ložnici zatepleného domu. Ložnice měla plochu 45 m2 a byla v ní instalována nová plastová okna. Spali v ní dva dospělí a roční dítě. Čidlo naměřilo zvýšení koncentrace 2 na více než trojnásobek doporučované hodnoty. „Ve vzduchu bylo naměřeno přes 3000 ppm oxidu uhličitého, což je velmi mnoho“, říká o průzkumu Ing. Miloš Žáček, výkonný ředitel a jednatel společnosti Protronix. Vydýchaný vzduch s touto koncentrací 2 již způsobuje malátnost a únavu a spánek v tomto prostředí není kvalitní.


zavroknasditetem

Graf č. 1: Naměřené hodnoty se zcela zavřenými okny


Další noc probíhalo měření při stejném počtu lidí, ale s mikroventilací, kterou umožňují méně těsnící osazená okna. Maximální naměřené hodnoty CO2 byly nižší (2600 ppm) a od jedné hodiny ranní koncentrace silně klesala, až k ránu dosáhla doporučené úrovně.

Graf č. 2: Naměřené hodnoty s mikroventilací

Graf č. 2: Naměřené hodnoty s mikroventilací


Třetí měření proběhlo s vyklopeným oknem. Úroveň koncentrace oxidu uhličitého přesáhla v nejvyšším bodě pouze lehce nad 1200 ppm. Naměřená úroveň koncentrace CO₂ odpovídala ventilačnímu poměru okolo 23 m3 vzduchu za hodinu na jednu osobu, což vyhovuje obecně přijímanému požadavku na čerstvý vzduch v místnosti.

ventilacka (1)

Graf č. 3: Naměřené hodnoty s vyklopeným oknem – tzv. ventilačka

 

Zdroj: Protronix

 
Čeština