FAQ – Často kladené dotazy

 (Frequently Asked Questions)

1Je možné zapojit více čidel do jednoho vstupu do větrací jednotky?
Ano je to možné, nabízíme (slučovač analogového napěťového signálu 0- 10 V.) Na vstup slučovače je možné připojit až 8 čidel a na výstupu je sloučený signál 0-10 V. Napětí na výstupu slučovače vždy odpovídá nejvyššímu napětí ze všech připojených čidel.
2Je možné čidlo NL-ECO-CO2 použít pro prostory, které jsou trvale obsazené?
V prostorách kde nedojde v podstatě nikdy k vyvětrání na hodnotu blízkou venkovnímu vzduch, je nutné u čidel CO2 vypnout autokalibrační funkci. Potom doporučujeme pro vést rekalibraci čidla jednou za 2 nebo 3 roky.
3 Jak funguje autokalibrační funkce čidel CO2?
Čidlo dlouhodobě koriguje svoji přesnost podle venkovního vzduchu, ve kterém je relativně konstantní koncentrace CO2 400 ppm. Pro správnou funkci autokalibrace je potřeba aby jednou za 10 dní došlo k řádnému vyvětrání vnitřního prostoru na hodnoty blízké venkovnímu vzduchu.
4Při kolika ppm spínat ventilaci?
Americká asociace odborníků na ventilaci (ASHRAE) doporučuje vnitřní koncentraci oxidu uhličitého udržovat do 1 000 ppm, v Evropě je doporučená hranice různá podle konkrétního státu a třeba u nás je to 1 500 ppm. Každý člověk je jinak citlivý n vydýchaný vzduch a samozřejmě je tedy nejlepší úroveň spínání ventilace nastavit individuálně, my doporučujeme hodnotu 1 000 ppm.
5Musím čidlo kalibrovat?
Všechna čidla Protronix mají vestavěnou autokalibraci, čili není potřeba je za normálního provozu kalibrovat. Je potřeba alespoň jednou do měsíce vyvětrat monitorovaný prostor na venkovní hodnotu koncentrace CO2. V některých prostorech by naopak mohla být autokalibrace nežádoucí. Příkladem jsou prostory, kde třeba kvasí víno či zraje pivo a podobně, v takových to prostorách je na místě autokalibrační funkci čidla vypnout. Potom doporučuje kalibrovat každé dva až tři roky.
6Jaké je vhodné umístění čidla?
Kam umístit čidlo kvality vzduchu a čemu se lépe vyhnout je uvedeno v článku: (5 tipů, kam (ne)umístit čidlo kvality vzduchu)
7Měřit oxid uhličitý (CO2) nebo těkavé organické látky (VOC)?
Co a v jakém prostru sledovat je uvedeno v tomto článku: (CO2 není hlavním znečišťovatelem vnitřního vzduchu)
Čeština